Programatik Satın Alma - RTB

Programatik Satın Alma Nedir?

Son zamanlarda sıkça duyduğunuz ve oldukça popüler olan "programatik satın alma (programmatic buying)", daha önce belirlenmiş belirli kural veya kurallar/kriterler zincirinde reklam alımlarının ve medya enventarinin optimizasyonunun yapılması işlemine verilen isimdir.

Programatik satın almayı 4 kısıma ayırabiliriz:

  • Ad Exchange
  • RTB (Real Time Bidding)
  • Private MarketPlace
  • DSP

Programatik satın almada kullanılan bilgiler 3’e ayrılır:

  • First Party Data: CRM, websitesi, mobil uygulama gibi sizin tarafınızdan tedarik edilen bilgilerdir. Kısaca size ait olan bilgilerdir.
  • Second Party Data: Cookie havuzları, adserverlar veya şirket birleşmeleri gibi ilk kaynaktan tedarik edilen bilgilerdir.
  • Third Party Data: Birçok websitesi üzerinden tedarik edilen diğer firmaların sattığı datalardır. Genellikle bilginin kullanımı CPM üzerinden fiyatlandırılır.

Neden Programatik Satın Alma Kullanmalısınız?

Programatik satın alma tarafında oluşturulan kurallar, doğru kurgulandığında yüksek dönüşüm oranına sahiptir. Programatik satın alma,  doğru zamanda doğru reklamların gösterimiyle sonuçlanacağı için reklam maliyetlerini hafifletmekte, dijital pazarlama stratejinize büyük katkı sağlamakla birlikte dijital stratejinize yeni bakış açıları kazandıracaktır. Hangi e-ticaret sitesi “ Son 1 günde sepetine ürün eklemiş fakat satın almamış kişilere reklam gösterelim” kurgusuna hayır diyebilir ki?

Neden SolvePark?

15 yıldır dijital pazarlama alanında sektöre hizmet veren SolvePark, yarattığı kurgular ve aksiyonlarıyla RTB’ye yenilikçi bakış açısı getirmiş öncü bir ekiptir. Firmanızın dijital pazarlama stratejilerine ve kurgularına etkili bir dokunuş yapıyor, reklamlarınızı doğru zamanda doğru kişilere göstererek reklamlarınızı etkin olarak kullanmanızı sağlıyoruz.

Hizmetlerimiz hakkında sizi daha detaylı bilgilendirmek isteriz.