Medya Planlama

Firmanızın çalışmaları için yaratılan stratejik planlamanın ikinci etabında medya planlama çalışmaları yer almaktadır. Medya planlama çalışmaları kapsamında ise farkındalık yaratmak, veri elde etmek ve satışın sağlanması gibi çeşitli amaçlar bulunmaktadır.

Medya planlama sürecinde ilk olarak hedefler (KPI) en net ve doğru bir biçimde belirlenmelidir. Firmaların ve markaların internet mecralarında hangi koşullarda ne tür bir bütçe ile neleri hedeflediği net bir şekilde tespit edilmelidir. Dönüşüm metrikleri belirlenmeli ve Google Analytics gibi web analiz araçlarıyla bu dönüşümlerin ölçümlenmesi sağlanmalıdır.

Medya Planlaması Nasıl Yapılıyor?

Stratejik planlama kapsamında elde edilen hedef kitle göz önünde bulundurularak, bu amaçlar doğrultusunda hedef kitle ile doğru iletişimi kurabileceğiniz mesajlar ve mecralar belirlenmelidir. İletilecek olan mesaj ise her zaman net ve kolay anlaşılır bir biçimde olmalıdır.

Dijital mecraların seçimi ise medya planlaması aşamasında dikkat edilmesi gereken bir diğer husustur. Doğru dijital mecranın seçimi, hedef kitleye etkili bir biçimde ulaşabilmenin ilk anahtarıdır.

Seçilen bu dijital mecralara uygun araçların yaratılması ise pek çok farklı reklam formatında olabilir. Mastheadler, Pageskinler Banner reklamları, sosyal medya reklamları, arama motoru reklamları ve akıllı linkler bunlara en iyi örnekler arasında yer almaktadır.

Medya planlaması yapılırken tüm bu süreçler sonunda kampanyanın hangi zaman dilimlerinde hangi mecralarda yer alacağının da belirlenmesi yani medya takviminin oluşturulması gereklidir. Banner reklamları uzun süreli yayın olarak planlanırken, Google Adwords tipi arama motoru reklamları ziyaretçi trafiğinin artırılması ve kampanyanın meyvelerinin toplamak amacıyla kısa süreli ve sık olmak şeklinde planlanabilmektedir.

Neden SolvePark?

Pazarı ve dünyadaki tüm gelişmeleri yakından takip ederek şirketinize özel modellemeler üreterek medya kanallarındaki varlığınızı profesyonel şekilde yönetiyoruz.

Ürün ve hizmetlerinizin konseptine uygun bir biçimde pazarlama çalışmaları yaparak hedeflerinize en etkili biçimde ulaşmanızı sağlıyoruz. Kampanyalarınızın, belirlenmiş olan hedef kitlenize yönelik stratejik bir biçimde aktarılmasını sağlıyoruz.

Hizmetlerimiz hakkında sizi daha detaylı bilgilendirmek isteriz.