Landing Page Tasarımı

Landing Page Nedir?

Landing Page, belirli bir hedef kitleye veya ürüne özel tasarlanmış, özellikle dijital pazarlama faaliyetlerinde kullanılmak ve dijital dönüşümü arttırmak için oluşturulmuş sayfalara verilen isimdir. Landing Pagelerin ana amacı ziyaretçilere bir aksiyon aldırmak olduğu için; bir form doldurma, bir listeye üye yapma, bir doküman indirme, bir video izleme ve bir satın alma gibi geri dönüşüm sağlayan aksiyonlar bulunmalıdır.

Landing Page Önemi

Yapılan veya yapılması planlanan dijital kampanyalarda, reklamların yönlendirildiği tek yer olması ve geri dönüşlerin bu sayfa üzerinden alınması nedeniyle bütün kampanyanın gidişatı için başarılı ve doğru bir landing page hazırlanması kritik önem taşımaktadır. Doğru kurgulanmayan ve hazırlanmayan bir landing page, reklam maliyetlerini arttırır, KPI'larda sapmalara neden olur.

Başarılı Landing Page Özellikleri

Hız: Özellikle Google'ın son yaptığı düzenlemelere dikkat edecek olursanız, dijital alanda hız çok önemli bir faktördür. Sayfa hızlı yüklenmeli, ziyaretçiye bu noktada vakit kaybettirilmemelidir. Hatalı arayüz kodlamaları, sunucu sorunları, hatalı back-end kodlamaları, cacheleme yapılmaması, AMP kullanılmaması, yoğun içerik sıkça karşılaştığımız hız sorunlarındandır.

Uyumluluk: Landing sayfasının mobil, tablet ve olabilecek bütün cihazlarla uyumlu olması önem taşımaktadır. Mobil trafik oranı %70 olan bir kampanyada mobil uyumluluk bulunmamakta veya eksik uyumluluk bulunmaktaysa kampanyanın asıl hakettiği başarıyı yakalamasını beklememelisiniz.

Tasarım: Oluşturulacak sayfanın ziyaretçinin dikkatini çekmesi, kullanıcı deneyiminin doğru tasarlanması ve arayüz tasarımının doğru kurgulanması dönüşümü arttırmak için dikkat edilmesi gereken hususlardandır.

İçerik: Ziyaretçiyi tanımanız ve neyle karşılaşmak istediğini bilmeniz her şeyden önemlidir. Sayfa kurgusu bu noktada büyük önem kazanır. Ziyaretçinin karşısına çıkacak video, görsel içerik ve yazı iyi planlanmalıdır. Mümkün olduğunca sadece ve öz içeriğe sahip olmak geri dönüşleri arttıracaktır.

Strateji: Tasarım, içerik ve reklamlarda verilen mesaj birbiriyle paralel ve uyum içinde olmalıdır. Markanın kurumsal kimliğiyle uyumlu hareket etmek her zaman pozitif olarak sonuç verecektir.

Analiz: Sayfanın geri dönüş oranının takibi, A/B testleri, ısı haritaları oluşturmak ve hatta gerekli olduğunda göz testsleri yapıp bu bilgiler ışığında sayfada düzenlemeler yapılmalıdır.

Neden SolvePark?

Landing sayfaları dijital faaliyetlerinizle iç içe bir çalışmadır. UI / UX, görsel tasarım, arayüz tasarımı, web analizi ve dijital pazarlama alanında uzman bir ekip tarafından oluşturulup hayata geçirilmelidir. SolvePark Teknoloji AŞ olarak tecrübemizle fikirlerinizi görselleştirip, dijital kampanyalarında kullanıcılara doğru bir şekilde ulaşmanızı sağlıyoruz.


Hizmetlerimiz hakkında sizi daha detaylı bilgilendirmek isteriz.